Teams and Riders
Ag2r-La Mondiale
Guillaume Bonnafond
Axel Domont
Patrick Gretsch
Hubert Dupont
Hugo Houle
Blel Kadri
Matteo Montaguti
Jean-Christophe Péraud
Domenico Pozzovivo
Astana
Valerio Agnoli
Eros Capecchi
Jakob Fuglsang
Tanel Kangert
Bakhtiyar Kozhatayev
Davide Malacarne
Michele Scarponi
Vincenzo Nibali
Andrey Zeits
Bardiani-CSF-Faizanè
Simone Andreetta
Nicola Boem
Francesco Manuel Bongiorno
Giulio Ciccone
Sonny Colbrelli
Mirco Maestri
Stefano Pirazzi
Nicola Ruffoni
Paolo Simion
BMC
Darwin Atapuma
Alessandro De Marchi
Silvan Dillier
Stefan Küng
Daniel Oss
Manuel Quinziato
Joey Rosskopf
Manuel Senni
Rick Zabel
Cannondale
Alberto Bettiol
André Cardoso
Joe Dombrowski
Davide Formolo
Moreno Moser
Nathan Brown
Ramūnas Navardauskas
Simon Clarke
Rigoberto Urán
Dimension Data
Igor Antón Hernández
Omar Fraile
Songezo Jim
Merhawi Kudus
Kristian Sbaragli
Kanstantsin Siutsou
Jay Thomson
Johann van Zyl
Jaco Venter
Etixx-Quick Step
Gianluca Brambilla
David de la Cruz
Bob Jungels
Marcel Kittel
Fabio Sabatini
Pieter Serry
Matteo Trentin
Carlos Verona
Łukasz Wiśniowski
Française des Jeux
Arnaud Courteille
Mickaël Delage
Arnaud Démare
Murilo Fischer
Alexandre Geniez
Ignatas Konovalovas
Olivier Le Gac
Marc Sarreau
Benoît Vaugrenard
Gazprom - RusVelo
Artur Ershov
Sergey Firsanov
Alexander Foliforov
Alexandr Kolobnev
Artem Ovechkin
Aleksey Alexey Rybalkin
Ivan Savitskiy
Alexander Serov
Andrei Andrey Solomennikov
Giant-Alpecin
Nikias Arndt
Ji Cheng
Bert De Backer
Chad Haga
Tobias Ludvigsson
Georg Preidler
Tom Stamsnijder
Tom Dumoulin
Albert Timmer
IAM Cycling
Matthias Brändle
Stefan Denifl
Heinrich Haussler
Leigh Howard
Roger Kluge
Vegard Stake Laengen
Marcel Wyss
Matteo Pelucchi
Larry Warbasse
Katusha
Maxim Belkov
Pavel Kochetkov
Vyacheslav Kuznetsov
Alexander Porsev
Egor Silin
Rein Taaramäe
Alexey Tsatevich
Anton Vorobyev
Ilnur Zakarin
Lampre-Merida
Ilia Koshevoy
Sacha Modolo
Matej Mohorič
Manuele Mori
Przemysław Niemiec
Simone Petilli
Roberto Ferrari
Diego Ulissi
Valerio Conti
Lotto-Soudal
Adam Hansen
Lars Ytting Bak
Sean De Bie
André Greipel
Jelle Vanendert
Pim Ligthart
Maxime Monfort
Jürgen Roelandts
Tim Wellens
LottoNL-Jumbo
Enrico Battaglin
Twan Castelijns
Moreno Hofland
Martijn Keizer
Steven Kruijswijk
Primož Roglič
Bram Tankink
Maarten Tjallingii
Jos van Emden
Movistar
Andrey Amador
Carlos Betancur Gomez
José Herrada Lopez
Javier Moreno Bazán
José Joaquín Rojas Gil
Rory Sutherland
Jasha Sütterlin
Alejandro Valverde Belmonte
Giovanni Visconti
Nippo-Vini Fantini
Giacomo Berlato
Alessandro Bisolti
Grega Bole
Damiano Cunego
Iuri Filosi
Eduard-Michael Grosu
Riccardo Stacchiotti
Genki Yamamoto
Gianfranco Zilioli
Orica-GreenEDGE
Sam Bewley
Esteban Chaves
Caleb Ewan
Michael Hepburn
Damien Howson
Luka Mezgec
Rubén Plaza Molina
Svein Tuft
Amets Txurruka
Sky
Ian Boswell
Philip Deignan
Elia Viviani
Sebastián Henao Gómez
Christian Knees
Mikel Landa Meana
David López
Mikel Nieve Iturralde
Nicolas Roche
Southeast-Venezuela
Julen Amezqueta Moreno
Manuel Belletti
Liam Bertazzo
Matteo Busato
Cristián Rodríguez Martin
Daniel Felipe Martínez
Jakub Mareczko
Filippo Pozzato
Eugert Zhupa
Tinkoff
Manuele Boaro
Pavel Brutt
Jesús Hernández Blázquez
Rafał Majka
Jay McCarthy
Evgeni Petrov
Paweł Poljański
Ivan Rovny
Matteo Tosatto
Trek-Segafredo
Eugenio Alafaci
Boy van Poppel
Jack Bobridge
Fabian Cancellara
Marco Coledan
Laurent Didier
Ryder Hesjedal
Giacomo Nizzolo
Riccardo Zoidl
Riders list by nationality
53
Italy
20
Russia
16
Spain
13
Netherlands
12
France
10
Australia
8
Germany
7
Belgium
6
USA
6
Colombia
4
Austria
4
South Africa
4
Poland
4
Slovenia
4
Switzerland
3
Canada
2
Lithuania
2
Kazakhstan
2
Denmark
2
Estonia
2
Ireland
2
Belarus
1
China
1
Japan
1
Norway
1
Eritrea
1
Romania
1
Albania
1
New Zealand
1
Sweden
1
Brazil
1
Portugal
1
Luxembourg
1
Costa Rica