Teams and Riders
AG2R Citroën Team
Lilian Calmejane
Mikaël Cherel
Felix Gall
Jaakko Hänninen
Lawrence Naesen
Nans Peters
Nicolas Prodhomme
Andrea Vendrame
Alpecin-Fenix
Tobias Bayer
Dries De Bondt
Alexander Krieger
Senne Leysen
Jakub Mareczko
Stefano Oldani
Oscar Riesebeek
Mathieu van der Poel
Astana Qazaqstan
David de la Cruz
Joe Dombrowski
Fabio Felline
Miguel Ángel López
Vadim Pronskiy
Harold Tejada
Valerio Conti
Vincenzo Nibali
Bahrain - Victorious
Phil Bauhaus
Pello Bilbao López de Armentia
Santiago Buitrago
Mikel Landa Meana
Domen Novak
Wout Poels
Jasha Sütterlin
Jan Tratnik
Bardiani-CSF-Faizanè
Luca Covili
Filippo Fiorelli
Davide Gabburo
Sacha Modolo
Luca Rastelli
Alessandro Tonelli
Filippo Zana
Samuele Zoccarato
Bora-Hansgrohe
Giovanni Aleotti
Cesare Benedetti
Emanuel Buchmann
Patrick Gamper
Jai Hindley
Lennard Kämna
Wilco Kelderman
Ben Zwiehoff
Cofidis
Davide Cimolai
Simone Consonni
Guillaume Martin
Wesley Kreder
Anthony Perez
Pierre-Luc Périchon
Rémy Rochas
Davide Villella
Drone Hopper - Androni Giocattoli
Jefferson Alexander Cepeda
Mattia Bais
Andrii Ponomar
Simone Ravanelli
Eduardo Sepúlveda
Filippo Tagliani
Natnael Tesfatsion
Edoardo Zardini
EF Education - EasyPost
Jonathan Kléver Caicedo Cepeda
Diego Camargo
Simon Carr
Hugh Carthy
Magnus Cort Nielsen
Owain Doull
Merhawi Kudus
Julius van den Berg
EOLO-Kometa
Vincenzo Albanese
Davide Bais
Erik Fetter
Lorenzo Fortunato
Francesco Gavazzi
Mirco Maestri
Samuele Rivi
Diego Rosa
Groupama-FDJ
Clément Davy
Arnaud Démare
Jacopo Guarnieri
Ignatas Konovalovas
Tobias Ludvigsson
Miles Scotson
Ramon Sinkeldam
Attila Valter
INEOS Grenadiers
Ben Swift
Richard Carapaz
Jonathan Castroviejo Nicolás
Jhonatan Narváez
Richie Porte
Salvatore Puccio
Pavel Sivakov
Ben Tulett
Intermarché Wanty
Aimé De Gendt
Biniam Girmay
Jan Hirt
Barnabás Peák
Domenico Pozzovivo
Lorenzo Rota
Rein Taaramäe
Loïc Vliegen
Israel - Premier Tech
Jenthe Biermans
Matthias Brändle
Alexander Cataford
Alessandro De Marchi
Alex Dowsett
Reto Hollenstein
Giacomo Nizzolo
Rick Zabel
Jumbo-Visma
Edoardo Affini
Koen Bouwman
Pascal Eenkhoorn
Tobias Foss
Gijs Leemreize
Sam Oomen
Tom Dumoulin
Jos van Emden
Lotto-Soudal
Caleb Ewan
Matthew Holmes
Roger Kluge
Sylvain Moniquet
Michael Schwarzmann
Rüdiger Selig
Thomas De Gendt
Harm Vanhoucke
Movistar
Jorge Arcas Peña
Will iam Barta
Iván Ramiro Sosa Cuervo
Oier Lazkano
Antonio Pedrero
José Joaquín Rojas Gil
Sergio Samitier
Alejandro Valverde Belmonte
Quick-Step - Alpha Vinyl
Davide Ballerini
Mark Cavendish
James Knox
Michael Mørkøv
Mauro Schmid
Pieter Serry
Bert Van Lerberghe
Mauri Vansevenant
Team BikeExchange Jayco
Callum Scotson
Lawson Craddock
Michael Hepburn
Damien Howson
Christopher Juul-Jensen
Lucas Hamilton
Simon Yates
Matteo Sobrero
Team DSM
Thymen Arensman
Romain Bardet
Cees Bol
Chris Hamilton
Romain Combaud
Alberto Dainese
Nico Denz
Martijn Tusveld
Trek-Segafredo
Dario Cataldo
Giulio Ciccone
Juan Pedro López Pérez
Bauke Mollema
Jacopo Mosca
Mattias Skjelmose Jensen
Edward Theuns
Otto Vergaerde
UAE Team Emirates
João Almeida
Rui Costa
Alessandro Covi
Davide Formolo
Fernando Gaviria
Rui Filipe Alves Oliveira
Maximiliano Richeze
Diego Ulissi
Riders list by nationality
46
Italy
16
Netherlands
15
Belgium
12
France
11
Spain
11
Germany
10
United Kingdom
9
Australia
6
Colombia
4
Denmark
4
Austria
4
Ecuador
3
Portugal
3
Hungary
3
Eritrea
3
USA
2
Switzerland
2
Slovenia
2
Argentina
1
Czech Republic
1
Sweden
1
Estonia
1
Lithuania
1
Russia
1
Canada
1
Norway
1
Finland
1
Kazakhstan
1
Ukraine